Otomobil EhliyetiOtomobil kullanmak için ehliyet sınıfları

B Sınıfı Sürücü Belgesi

Otomobil ve kamyonet kullanacakların alması gereken ehliyet sınıfında bulunuyor. B sınıfı sürücü belgesi sahipleri, aynı zamanda M, B1, F sınıfına dahil olan araçları da kullanabiliyor. Değişen kanunlara göre, artık minibüsler için önce B sınıfı ehliyet almak ve sonrasında D1 sınıfı için başvurmak şart koşuluyor.

Son yapılan sürücü belgesi düzenlemeleri ile artık B sınıfı ehliyet kategorisi “otomatik” ve “manuel” olarak ikiye ayrılmaktadır. Manuel vites ehliyet sahipleri otomatik araçları kullanabilirlerken tersi durumda otomatik otomobil ehliyeti sahipleri manuel araç kullanamayacaklardır. Yaz Sürücü Kursu adaylarının diledikleri ehliyete sahip olabilmeleri için farklı tipte eğitim araçları ile otomobil özel dersi vermektedir.

B1 Sınıf Sürücü Belgesi

B1 sınıfı ehliyet, güç sınırı 15 kv’ı geçmeyen, yük taşımacılığında kullanılmayacaksa 400 kg’dan; kullanılacaksa da net ağırlığı 550 kg’dan fazla olmayan dört tekerlekli motosikletleri kapsıyor. Yaş sınırı 16 olan B1 sınıfı ehliyete sahip olduktan sonra M sınıfına dahil olan araçları da kullanabilirsiniz. M sınıfı hakkında bilgi için: 

Otomobil Direksiyon Dersi

Teorik derslerimizin ve önceden çıkmış ehliyet sınav soruları kapsamında gerçekleştirdiğimiz eğitimlerin yanı sıra en önemli konuların başında direksiyon dersleri gelmektedir. Ehliyet kursu tarafından sürücü adaylarına verilecek direksiyon dersi saat sınırı düzenlemeleri ile belirlenmektedir. Fakat gerekli görülmesi ve talep edilmesi durumunda kursiyerlere ek özel ders hizmeti sağlanabilir. Otomobil özel dersleri için kursiyerler, farklı eğitimlerin verilebileceği parkurlarda eğitim görürler. Ehliyet kursu haricinde otomobil özel dersi talep edenler de dilekleri zamanda bizimle iletişime geçebilir. Herhangi bir dönem kısıtlaması bulunmamaktadır.

B Sınıfı Ehliyet İçin Gerekenler

Otomobil ehliyeti (b sınıfı ehliyet) almak isteyen sürücü adaylarının 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir. randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alan adaylar talep ettikleri sertifika sınıfına göre Halkbank’a harç yatırmakla yükümlüdür. Sürücü kursu ve sürücü belgesi için gereken harç tutarları senelere göre farklılık gösterdiğinden güncel fiyatları öğrenmek için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Hemen Arayın
Online Başvuru Formu

Formu Doldurun, En Kısa Sürede Sizi Arayalım

X
Online Başvuru