Motosiklet EhliyetiHangi Motosiklet Ehliyeti Size Daha Uygun?

Motosiklet Ehliyeti

Motosikletin, sürücüsüne sunduğu özgürlük hissi ve sürüş keyfinin yanı sıra, gitgide artan İstanbul trafiğinden kurtulma hissi, yakıt avantajı kişileri motosiklet ehliyeti almaya iten sebeplerin başında gelmektedir. Motosiklet ehliyeti almak isteyen adaylarımızın sıklıkla sorduğu; hangi tip motor ehliyeti kendilerine daha uygundur, hangi motor ehliyeti kaç yaşında alınabilir, motor ehliyeti fiyatı ne kadar tutar ve motor ehliyeti nasıl alınır sorularının cevaplarını internet sitemizden bulabilirsiniz. Daha detaylı sorularınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Hangi Motosiklet Ehliyeti Size Daha Uygun?

M Sınıfı Ehliyet

2,3 ya da 4 tekerlekli motorlu bisiklet sürücülerinin alması gereken ehliyettir. Herhangi bir ehliyeti olan kişi motorbisikletleri (MOPED) kullanabiliyor, ancak hiç ehliyeti yoksa o zaman en azından M sınıfı ehliyet alması zorunlu hale geliyor. M Sınıf ehliyet başvurusu yapmak için ise en az 16 yaşında olmanız gerekiyor.

A1 Sınıfı Ehliyet

2 tekerlekli motosikletler için güç olarak 125 cc / 11 kw / 14 hp; 3 tekerlekli olanlar için ise 15 kv güç sınırını aşmayacak olanlar için A1 sınıfı ehliyet alınıyor. Eğer A1 sınıfı ehliyet sahibiyseniz M sınıfına dahil olan araçları da kullanabilirsiniz. A1 sınıfı ehliyet almak amacıyla başvuruda bulunabilmeniz için ise en az 16 yaşında olmanız gerekiyor.

A2 Sınıfı Ehliyet

2 tekerlekli motosikletler (600 cc ‘ye kadar) için 35 kw / 47 hp; 3 tekerlekli olanlar için 12 kw / 16 hp güç sınırını aşmayacak olanlar için A2 sınıf ehliyet alınıyor. Başvuruda bulunmak için belirlenmiş yaş sınırı 18 olmasının yanı sıra, eğer A2 sınıf ehliyet sahibiyseniz A1 ve M sınıfına dahil olan araçları da kullanabilirsiniz.

A Sınıfı Ehliyet

Motor gücü 36 kw / 48 hp ve üzeri motosikletler için A sınıf sürücü belgesine ihtiyacınız vardır. 20 yaşındaki A sınıfı ehliyet alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı araçlarda deneyim sahibi olması da şart koşuluyor. Ancak 24 yaşını geçmişseniz, o zaman başvuru için herhangi bir koşul aranmıyor. A sınıf ehliyet sahipleri M, A1 ve A2 araçları da kullanılabildiği için, bu sürücü belgesi en avantajlı ehliyet sınıfında yer alıyor.

Motosiklet Özel Ders Hizmeti

Motosiklet kursu için başvuran adaylarımıza, teoriye dayalı dersler, geçmiş motosiklet sınavları ile yaptığımız eğitimler ve bunların yanı sıra 12 saatlik motosiklet dersi verilmektedir. Uzman eğitmenlerimiz standart motosiklet dersi saatlerinin yanında kursiyerlerimize, talep edildiği takdirde ek motosiklet özel ders de vermektedir. Uzman olmayan kişiler tarafından verilen motor özel ders eğitimleri ciddi sıkıntılarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Otomobil ehliyeti eğitimine kıyasla daha fazla dikkat gerektiren motor kursu kapsamında gösterilen dersler, sürücü adaylarının en güvenli şekilde araca hakimiyet sağlayabilmesi için motosiklet dersi eğitmenlerimiz tarafından optimize edilmektedir. Manuel ve otomatik motosikletlerimiz ile sizlere en doğru eğitimi vermek için çalışıyoruz. Motor kursu programına katılmadan sadece motosiklet özel dersi talep eden öğrencilerimiz, fiyat ve süreler ile ilgili bizimle irtibata geçebilirler.

Hemen Arayın
Online Başvuru Formu

Formu Doldurun, En Kısa Sürede Sizi Arayalım

X
Online Başvuru